Debaty Na Rzecz Dialogu w DSH w Warszawie
W 2012 roku trzy razy spotkaliśmy się w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przybliżając kulturę Romów. Każde spotkanie składało się z warstwy wizualnej, muzycznej oraz debaty z udziałem zaproszonych gości – przedstawicieli społeczności romskiej oraz specjalistów z danej dziedziny.
Pierwsze odbyło się 26 lipca 2012 r.
Program spotkania:
- prezentacja multimedialna o pielgrzymce Romów do Saintes-Maries-de-la-Mer autorstwa Piotra Wójcika;
- rozmowa o pogromie mławskim. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: Jak Mława zapamiętała pogrom? Jak układają się stosunki między większością a mniejszością? Czy państwo i samorządy wiedzą, jak zapobiegać takim dramatom? W 1991 Rom spowodował w Mławie wypadek, w którym jedna osoba zmarła, druga została kaleką. Dwa dni później zdemolowano romskie domy. Niektórzy tamte zdarzenia nazywają „mławską nocą kryształową”;
- recital muzyczny w wykonaniu Józefa Mersteina Jochymczyka, czołowego barda muzyki romskiej z nurtu „Sinti Jazz”.
Drugi raz spotkaliśmy się 14 listopada 2012 r.
W programie:
- prezentacja multimedialna pt. „Kruszyna, Fatima, Zauma…” Piotra Wójcika o romskich kobietach;
- dyskusja o roli roli i pozycji romskich kobiet;
- spotkanie z gościem specjalnym prof. Lechem Mrozem.
Trzecie spotkanie miało charakter muzyczny i dotyczyło życia i twórczości Edwarda Dębickiego. Spotkaliśmy się 7 grudnia 2012 r. Oprócz rozmowy z naszym bohaterem, słuchaliśmy muzyki i obejrzeliśmy prezentację o Edwardzie Dębickim autorstwa Adama Kozaka i Piotra Wójcika.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Romów w Polsce, Dialog-Pheniben, Fundacja Opowiedz To – Picture This oraz Dom Spotkań z Historią.
Projekt zrealizowany w ramach działań Fundacji Opowiedz To – Picture This.