Bytom Karb

Maj 2013, Zollverein, Essen, Niemcy
Wystawa zbiorowa “Pamięć Pracy”
Kurator: Stephan Stroux

“Pamięć pracy” to multimedialny projekt w dawnej kopalni Zollverein w Essen, podejmujący problematykę zmierzchu kultury przemysłowej. W projekcie biorą udział polscy i niemieccy artyści, m.in. Wojciech Kucharczyk, Sławomir Rumiak, Wilhelm Sasnal, Andrzej Tobis i Piotr Wójcik.

Projekt dotyczy tematu pracy, w szczególności zaś historii miejsc, w których przez dziesięciolecia rozwijał się przemysł ciężki – budowano kopalnie węgla, huty stali etc. Projekt stanowi artystyczny łącznik między Zagłębiem Ruhry a Górnym Śląskiem, głównymi skupiskami przemysłów wydobywczych w Niemczech i Polsce.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym projektu jest Stephan Stroux. Wystawę można oglądać do 30 czerwca.

2011. Bytom Karb Fot Piotr Wójcik

Obejrzyj również zdjęcia i wideo

O projekcie Wójcika:
Potrzeba kolorów rodzi się, kiedy spędzasz życie pod ziemią – mówi Stephan Stroux. Tym razem śląską rzeczywistość kolorem próbowali odczarować mieszkańcy wyburzonego osiedla “Karb” w Bytomiu. Popadającymi w ruinę mieszkaniami zajął się warszawski fotograf Piotr Wójcik, któremu udało się wejść i udokumentować ich prawie puste i wyludnione już wnętrza.

Joanna Kiliszek z Instytutu Adama Mickiewicza – To jedna z mocniejszych i piękniejszych prac na całej wystawie. To jest archeologia życia w tym miejscu. Ludzie, którzy przez wiele lat tu mieszkali, teraz uciekając z tego miejsca, marząc o lepszych życiu, chcą o tym poprzednim zapomnieć. Koparki i buldożery niszczą fragment ich przeszłości. Ten świat istnieje tylko na fotografii.