30/100 PL 30 lat Wolności

2019: Kielce, Łódź, Ujście, Białystok
Autor: Piotr Wójcik
Kuratorka wystawy: Dominique Roynette
Wybór tekstów: Barbara Klicka

30/Wolność
Od czasów Hegla zwykło się wyróżniać dwa rodzaje wolności: „wolność od czegoś” i „wolność do czegoś”. Pierwsza to wolność rozumiana jako brak zewnętrznego przymusu, druga – to wolność wyboru. W 1989 roku pojęcie wolności funkcjonowało przede wszystkim w znaczeniu „wolności od” zniewolenia, zakłamania i prześladowań systemu komunistycznego.
Po 1989 roku pojęcie to nabrało innych znaczeń. Ta część wystawy odwołuje się do osobistych doświadczeń bohaterów, koncentrując się na kryterium „wolności do czegoś”.
Co oznacza wolność dla mieszkańca Polski żyjącego tu i teraz?

100/Polska
Rodzinna pamięć, indywidualne losy, różnorodne miejsca zamieszkania bohaterów układają się w mozaikę przedstawiającą współczesną Polskę, różnorodną, nowoczesną ale też mającą poważne problemy. Kluczem wyboru bohaterów były najpopularniejsze polskie nazwiska. Pejzaże, portrety i ich wypowiedzi, często bardzo fragmentaryczne pokazują to czego często na co dzień nie zauważamy.

PL/2019
Ludzie, wydarzenia i uliczne wideo obrazy. Ostatnie kilka lat które po przemianach 1989 roku wstrząsają Polską.

Pierwsza część wystawy „30/Wolność” powstała w latach 2014-2015 we współpracy z Justyną Pobiedzińską. Była zrealizowana z okazji 25. rocznicy przemian 1989 roku.

Druga część „100/Polska” to fragment projektu pt. „Imiennicy. Polska 2018” który powstał w 2018 roku w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Zrealizowany został na zamówienie „Instytutu Polskiego w Moskwie”, a jego pomysłodawcą był Dariusz Klechowski.

Trzecia część „PL/2019 powstała w latach 2015-2019 i była realizowana dla portalów: wyborcza.pl i Mediapart.fr

Sponsor produkcji wystawy: ORANGE POLSKA
Organizacja i produkcja: Fundacja Picture Doc
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza i radio Tok FM