Obserwujcie, notujcie, fotografujcie

Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego towarzyszy skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych konkurs edukacyjny inspirowany wybranymi dziełami autora „Cesarza”. Organizuje go Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej i stołeczna redakcja „Gazety Wyborczej”, przy współpracy Biura Edukacji Urzędu Miasta stołecznego Warszawa.

Edycja konkursu w 2012 roku odwołuje się do debiutanckiego zbioru reportaży Kapuścińskiego „Busz po polsku”. W tym roku po raz pierwszy konkurs edukacyjny poprzedziły warsztaty dziennikarskie prowadzone przez naszą Fundację.

Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w dniach 23-27 stycznia, a naborowi towarzyszył apel: Przyjrzyjcie się dworcom Powiśle i Stadion.
[galleryview id=1]

Drugą edycję przeprowadziliśmy 17, 18, 24, 25, 31 marca oraz 1 kwietnia 2012 r. Zadaniem praktycznym warsztatów była tym razem dokumentacja życia warszawskich podwórek. Sprawdziliśmy, jak młodym ludziom żyje się na własnych podwórkach. Co obserwują, czego doświadczają. Czy to prawda, że osiedla z wielkiej płyty są buszem, a te strzeżone oazą.
[galleryview id=9]

Na zakończenie uczestnicy znów wydali jednodniówkę „Busz warszawski”.

Projekt zrealizowany w ramach działań Fundacji Opowiedz To – Picture This.