Archiwa rodzinne

Wracamy z projektem „Archiwa rodzinne”!
Przygotowaliśmy dla Was wernisaż, warsztaty oraz wieczór projekcyjny ze slajdami!

Projekt wznawiamy po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. W końcu to jest ten moment, w którym jesteśmy w stanie spotkać się na żywo, aby powymieniać się swoimi doświadczeniami na temat naszych fotograficznych archiwów rodzinnych.

Głównym miejscem naszych działań jest Pracownia Duży Pokój w Warszawie, która między 10 a 17 października zmienia się w domową przestrzeń pełną prywatnych fotograficznych pamiątek – niezwykłych obrazów zwyczajnych chwil z życia rodziny 40 uczestników projektu, którzy podzielili się z nami swoimi wspomnieniami. Obejrzymy więc różne zreprodukowane fotografie rodzinne – sepiowe kartoniki z wizerunkami babć i dziadków specjalnie upozowanych w dziewiętnastowiecznym ateliers, czarno-białe ujęcia bawiących się przed domem dzieci zrobione pierwszym samodzielnie obsługiwanym aparatem, kolorowe coraz bardziej doskonałe zdjęcia z nadmorskich i górskich wycieczek naszych rodziców uwiecznionych w tym wieku, w którym my jesteśmy teraz. Każdej fotografii towarzyszą wyjątkowe wspomnienia – właściwie bardzo osobiste doświadczenia uczestników projektu, ale posiadające wspólną część z tym, co na podstawie fotografii rodzinnych pamięta każdy z nas. Jest to więc szczególna okazja, aby porozmawiać o tym, co utrwala się w naszej pamięci właśnie za pomocą fotografii rodzinnej.

Uczestnicy projektu: Martyna Basta, Kinga Bielec, Jaga Bjeńkova, Joanna Bubak, Marta Bystroń, Ewa Ciosek, Monika Domaros, Weronika Girys-Czagowiec, Zuzanna Głód, Natalia Godek, Aleksandra Graczyk, Mateusz Janik, Weronika Kann, Kornel Kowalski, Alicja Lesiów, Marcelina Mączewska, Olga Mielnikiewicz, Izabella Mousa, Aleksandra Munzar, Hanna Nawrot, Kacper Nowak, Krzysztof Oleksiak, Justyna Orłowska, Michał Pańczyk, Małgorzata Pawlak, Paulina Pior, Katarzyna Pruszkiewicz, Aleksandra Przybysz, Jakub Siedlecki, Nikola Skopowska, Salomea Skroś, Katarzyna M. Sosnowska, Jakub Sosnowski, Dorota Stolarska, Maria Strzelecka, Xenia Uranova, Sonia Wąsowska, Patrycja Węglarz, Barbara Woźniczka, Małgorzata Zelek.

Wystawa „Archiwa rodzinne” jest czynna od czwartku do niedzieli w godzinach 14:00-20:00 w dniach 10-17.10.2021 r. w galerii Pracowni Duży Pokój w Warszawie.

W ramach projektu została wydana publikacja w postaci zina, którą będzie można nabyć w Pracowni Duży Pokój.

Inne planowane wydarzenia w ramach projektu to warsztaty archiwistyczne, wieczór projekcyjny ze slajdami, finisaż wystawy w Dużym Pokoju w Warszawie.

Rozkład jazdy wydarzeń:
10 września g. 19:00-22:00 – wernisaż wystawy

page1image32762848 page1image32758064 page1image32763056

19 września – warsztaty archiwistyczne ze wspólnym oglądaniem fotografii rodzinnych, które wspólnie zreprodukujemy, aby stały się częścią wystawy w galerii Pracowni Duży Pokój

25 września – wieczór projekcyjny, podczas którego będziecie mogli przynieść swoje slajdy i wyświetlić je na ścianie w galerii Pracowni Duży Pokój

15 października – finisaż wystawy Strona internetowa projektu:

Archiwa rodzinne

Marcela Paniak kuratorka projektu http://marcelapaniak.com/

Artystka i doktorantka Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Realizuje pracę doktorską na temat tożsamości w kontekście historycznych i współczesnych fotografii rodzinnych. Posiada zawodowe doświadczenie w opracowywaniu fotograficznych i okołofilmowych materiałów archiwalnych w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Obecnie zajmuje się również profesjonalnym archiwizowaniem plików cyfrowych z planów filmowych oraz promowaniem różnych sposobów archiwizacji. Oprócz tego udziela się w społeczności sieci archiwów społecznych. Prowadzi warsztaty o fotografii. Współorganizuje w roli kuratora wystawy fotograficzne. Jest autorką tekstów o fotografii. Nie tylko w swojej działalności okołofotograficznej, ale przede wszystkim w swojej własnej twórczości eksploruje tematy tożsamościowe oraz pokrewne, jak wizerunek, pamięć, historia – świadomie wykorzystując fotografię będącą autokomentarzem samego medium. Na swoim koncie posiada kilka wystaw indywidualnych i wiele wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Została doceniona w publikacjach fotograficznych. Została też wyróżniona licznymi nagrodami, spośród których najważniejsza była nominacja „Prix Découverte” podczas festiwalu Les Rencontres d’Arles. Zajmuje się fotografią archiwalną bardzo wszechstronnie – zawodowo, naukowo, artystycznie, prywatnie – sprawdzając, jak ten temat rozumiany jest powszechnie w społeczeństwie.

Zespół kuratorski: Julia Klewaniec, Wioletta Kulas, Aleksandra Szajnecka, Michalina Kacperak, Sophia Kalinowska-Werter, Magda Benda, Ewa Chodzicka, Kacper Godlewski, Adrian Jaszczak.

Organizacja wydarzenia: Fundacja Picture Doc oraz Pracownia Duży Pokój.