
🔴 WOLNOŚĆ w sprzedaży 🔴
KUP ZINA I WESPRZYJ NASZĄ NIEZALEŻNĄ DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZĄ!
MOŻESZ GO KUPIĆ TUTAJ https://zrzutka.pl/shnaep
Po niespełna roku Fundacja Picture Doc może ogłosić możliwość zakupu zina WOLNOŚĆ.
Nie ukrywamy, że droga powstawania zina była wyboista i kręta, a pandemiczna codzienność nie sprzyjała. Dzięki wsparciu osób, które były zaangażowane w proces powstawania byliśmy w stanie wydać WOLNOŚĆ.
Zin WOLNOŚĆ jest specyficzną publikacją i równocześnie dla nas bardzo wyjątkową. To pierwsza publikacja w formie zina wydana przez zespół Picture Doc. Zin został wykonany ręcznie w stu procentach od kopert po szycie, składanie, docinanie i klejenie, a co za tym idzie jest unikatem. Okładka oraz środek zostały wydrukowane na matowych papierach MUNKEN przeznaczonych do druku fotografii. Proces tworzenia publikacji trwał bardzo długo ze względu na problemy związane z dostarczeniem papieru, jakością druku zdjęć i gradientu.
Wpłacając pieniądze na WOLNOŚĆ wspieracie nasze cele statutowe. Dzięki zebranej kwocie będziemy mogli wydać kolejne niezależne publikacje, w których będziemy pokazywać waszą i naszą twórczość szerokiej publiczności.
Zine został wydany w limitowanych osiemdziesięciu sztukach. 45 egzemplarzy trafia do sprzedaży.
Autorom ziny zostaną wysłane pocztą lub zapraszamy po ich odbiór do Pracowni Duży Pokój przy ul. Wareckiej 4/6 w Warszawie.
4 czerwca 1989
Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, po przeszło 40 latach komunizmu, 4. czerwca 1989 roku odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. Datę tę uznaje się za początek przemian demokratycznych w Polsce.
Człowiek to zmienność, zarówno w wariancie pojedynczym, jak i społecznym. Dlaczego miałoby być inaczej z wolnością? Zażywamy jej w nierównych dawkach, momentami i w rozmaitych aspektach życia. Czasem jej nie widzimy, bo jest z nami od zawsze, czasem nie wiemy, że jest tym czym jest lub coś innego bierzemy za nią. Miewamy jej za dużo i nie wiemy co z nią począć. Czymś innym jest czuć jej intensywny brak. Wydaje się, że wtedy sprawa jest jasna. Potrzeba klarowna. Cel jednoznaczny. Dostaliśmy zdobycz na posrebrzanej tacy, nie wiedząc do końca czym i z czym to zjeść żeby się nie zatruć.
Wolność jest konieczną potrzebą. Wolność jest dobrem, które kołuje w nadmiarze, ale które musi być, o które trzeba dbać i z którego trzeba nauczyć się korzystać. Możemy się uczyć od tych, którzy nam ją dali. Możemy też uczyć się jej samodzielnie metodą prób i błędów. Będziemy ją tracić. Z własnej lub czyjejś winy. Dostaliśmy od rodziców i dziadków wolność do nauczenia się. Oprócz tej, którą otrzymaliśmy, pracujemy nad innymi. Musimy je trochę wymyślić, trochę wywalczyć, trochę odkryć.
Wolność jest do próbowania. Nie jest łatwa, jednoznaczna w smaku i bezbolesna. To ciężka praca, podarunek i nagroda. Jako jednostki znajdujemy ją w różnych miejscach, jako wspólnota jeszcze gdzie indziej. Wolność jest wielka i mała. Ograniczona i nieskończona. Ciągle ta sama i zmienna. Wciąż do definiowania i szukania na nowo. Nie znaczy to, że jej nie ma, że jest złudzeniem lub sztucznym tworem. Wszyscy jej potrzebujemy. Wolnością jest też samo dążenie do niej.
Wolność to nie tylko możliwość, ale też obowiązek podejmowania decyzji i odpowiedzialność. Być wolnym to widzieć granicę własnej wolności, tam gdzie zaczyna się wolność innych. To nie obojętność, nie zamykanie oczu, nie zakrywanie ust i nie zatykanie uszu. Ani sobie, ani innym.
W 2019 roku Fundacja Picture Doc przeprowadziła open call pt.: „WOLNOŚĆ”. Wybrane fotografie znalazły się na wystawie „WOLNOŚĆ! Chris Niedenthal i młode pokolenie fotografów” zorganizowanej w Pracowni Duży Pokój, będącej zestawieniem różnych spojrzeń na życie w wolnej Polsce. Niniejsza publikacja jest kolejną niezależną formą prezentacji spojrzenia młodego pokolenia fotografów złożoną z wybranych fotografii, które zostały zgłoszone na open call „WOLNOŚĆ”.
Premiera zina WOLNOŚĆ odbyła się 4. czerwca 2020 roku.
Autorzy fotografii: Alicja Lesiów, Kinga Klimczak, Agnieszka Rodowicz, Mikołaj Konkiewicz, Mateusz Muzyka, Paweł Jędrusik, Paweł Sasor, Michalina Kacperak, Kacper Godlewski, Jadwiga Janowska, Julia Kaźmierczak, Adrian Wykrota, Klaudia Kaczmarczyk, Jakub Siedlecki, Artur Kucharczak, Jacek Koślicki, Michał Czarnecki, Aike Lindhagen, Natalka Dohva, Monika Krzyszkowska, Julia Klewaniec, Adrian Jaszczak, Wojciech Robakowski, Katarzyna Kubiak, Maciej Bernaś, Wiki Kot, Jadwiga Janowska, Michał Mikulski, Andrzej Woźniakiewicz
fot. Adrian Jaszczak