Pies o dwóch ogonach

Wystawa trwała od 30.07.2021 do 9.09.2021.

Wernisaż odbył się 09.07.2021 roku w Pracowni Duży Pokój w Warszawie. Otwarciu towarzyszyło spotkanie z Michałem Adamskim, Ewą Meissner i Filipem Ćwikiem.

31.07.2021 roku odbył się koncert wśród zdjęć Michała Adamskiego, który skomponowała specjalnie do projektu Pies o dwóch ogonach Emilia Gołos.

W trakcie wystawy można zakupić książki wydane przez Pix.House.

„Pies o dwóch ogonach” to fotograficzna opowieść o kraju targanym emocjami i rządami Viktora Orbana autorstwa Michała Adamskiego. Artysta zagląda w zagarnięte przez politykę przestrzenie, wchodzi do narodowych miejsc, wskazuje ideologiczne punkty zapalne, nie ucieka od absurdu.

Tytułowy “Pies o dwóch ogonach” to nazwa partii, na którą zagłosowało 2 procent Węgrów. To formacja żart, sarkazm, ironia – autor wystawy zdaje się mówić, że tylko to pozostało Węgrom.

Victor Orban jest premierem Węgier już ponad 11 lat. Wizytówką jego autorytarnych rządów jest antyeuropejska polityka, likwidacja wolnych mediów, antyuchodźcza retoryka i 12,5 metrowy ważący 100 ton pomnik husara, który ma przypominać o odwadze dawnej węgierskiej kawalerii. Orban szczyci się również wybudowaniem ogromnego stadionu w prawie 4 tysięcznej miejscowości – swoim rodzinnym miasteczku Felcsut. Symbolami przejęcia państwa przez Orbana i jego wspólników jest również kontrowersyjny płot zbudowany na węgierskiej granicy przeciwko uchodźcom. Adamski przez ostatnich kilka lat te nowo powstałe budowle, sfery i tereny skrupulatnie dokumentował. Dzięki czemu możemy prześledzić wymyślony przez dyktatora proces stwarzania, odtwarzania i poszukiwania dla Węgier nowej silnej tożsamości.

Wybudowany w 2015 roku płot zatrzymujący imigrantów na granicy węgiersko-serbskiej stał się symbolem stopniowego odejścia Węgrów od zachodnich wartości. Pomniki węgierskich bohaterów narodowych niczym Jezus w Świebodzinie zaczęły wyrastać w często w zupełnie niezwykłych miejscach. Węgry stały się większe i mocniejsze.

Zagubione w trudnej historii ostatniego trzydziestolecia społeczeństwo łatwo ulega populistycznym hasłom i okrągłym zdaniom wyszkolonych polityków. Czy Polacy są już w tym samym miejscu co Węgry, a może są już krok dalej?

O autorze:

Michał Adamski – Fotograf dokumentalista. Głównie zajmuje się realizacją długoterminowych projektów dokumentalnych. Skupia się na tworzeniu szczerych historii, ale naznaczonych autorską interpretacją rzeczywistości. W swojej fotografii porusza tematy społeczne, w których ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. Współtworzy Fundację i Galerię Pix.House. Jest członkiem ZPAF oraz studentem Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 r. oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego w

2015 r.. Autor książek fotograficznych “Nie mogę przebrnąć przez chaos” i “Two tailed dog”. Jego prace wystawiane były w wielu miejscach w Polsce oraz USA, Portugalii, Niemczech i Litwie.

Wystawa powstała dzięki wsparciu Pix.House w Poznaniu.