Mozaika Klimatyczna w Dużym Pokoju!
Pierwsze wydarzenie towarzyszące wystawie „Nie wierzą, że staje się już” Natalii Godek, Wioletty Kulas i Alicji Lesiów odbyło się 15 listopada 2024 roku.
O warsztatach
Słynne warsztaty w formie gry pozwoliły uczestnikom zrozumieć przyczyny i mechanizmy zmiany klimatu.
Podczas 3,5 godziny pasjonującej pracy grupowej:
- uczestnicy zapoznali się z treścią raportów naukowych skierowanych do szefów państw ONZ,
- spojrzeli na problem globalnego ocieplenia z szerokiej perspektywy,
- dowiedzieli się, co w związku z kryzysem klimatycznym myślą i czują inni ludzie.
W Mozaice Klimatycznej wzięło udział już niemal 2 miliony uczestników w 100 krajach świata. Tym razem dołączyli również uczestnicy warsztatów w ramach wystawy.
Co robiliśmy?
- Zdiagnozowaliśmy problem, układając mozaikę z kart.
- Wymieniliśmy się refleksjami i odczuciami.
- Rozmawialiśmy o tym, jak zatrzymać kryzys ekologiczny i skąd czerpać motywację.
Warsztaty poprowadziła Katarzyna Udrycka – popularyzatorka wiedzy o zmianach klimatu i bioróżnorodności, koordynatorka warsztatów Mozaika Klimatyczna i Mozaika Bio w Polsce, działająca na rzecz ochrony ptaków w ramach Fundacji Szklane Pułapki.
Informacje organizacyjne:
- Warsztaty odbyły się bezpłatnie w godzinach 14:00–17:30.
- Uczestnicy byli zaproszeni już od godziny 13:45, aby rozpocząć punktualnie.
- Ze względu na formułę warsztatów (praca grupowa), wszyscy zarezerwowali sobie pełne 3,5 godziny.
Wydarzenie to było niezwykłą okazją do refleksji nad zmianami klimatycznymi i wspólnego poszukiwania rozwiązań.
Oprowadzanie / sitodruk klimatyczny / “A CO JEŚLI NIE ANTROPOCEN?” – Spotkanie z Weroniką Zalewską
23 listopada 2024 roku w Pracowni Duży Pokój odbyło się spotkanie towarzyszące wystawie „Nie wierzą, że staje się już” Natalii Godek, Wioletty Kulas i Alicji Lesiów.
Przed spotkaniem, od godziny 16:00, uczestnicy mieli możliwość:
- dołączyć do oprowadzania po wystawie z autorkami,
- wykonać sitodruk klimatyczny autorstwa Wioletty Kulas na swoich tkaninach.
O godzinie 18:00 rozpoczął się panel dyskusyjny „Co jeśli nie Antropocen?”, prowadzony przez Łukasza Pawłowskiego z Fundacji Picture Doc.
W rozmowie wzięła udział Weronika Zalewska – artystka i badaczka, autorka licznych wystaw i projektów artystycznych, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Galerii Arsenał w Białymstoku. Podczas spotkania Zalewska, autorka podcastu Postskończoności, podzieliła się swoimi refleksjami na temat złożonej relacji człowieka z naturą oraz przedstawiła alternatywne sposoby patrzenia na przyszłość naszej planety.
Spotkanie stało się okazją do otwartej dyskusji, podczas której uczestnicy zadawali pytania i dzielili się swoimi przemyśleniami.
O wystawie:
Wystawa „Nie wierzą, że staje się już” jest nie tylko artystycznym zapisem destrukcji, ale przede wszystkim manifestem nadziei, która rodzi się z buntu i chęci zmiany. To nadzieja, która wzywa do działania, do sprzeciwu wobec systemów eksploatujących Ziemię, i do poszukiwania nowych dróg, które pozwolą przetrwać nie tylko człowiekowi, ale dążyć będą do zmniejszenia cierpienia wszelkich współżyjących z nami gatunków. Prace Alicji Lesiów, Natalii Godek i Wioletty Kulas łączy głęboka świadomość kryzysu oraz przekonanie, że tylko aktywne działanie może zapobiec dalszej degradacji świata, który znamy.
To wystawa, która przypomina, że nadzieja nie jest biernym oczekiwaniem, lecz dynamiczną siłą napędową, zdolną przekształcać rzeczywistość. „Nie wierzą, że staje się już” to wezwanie do przebudzenia, do odpowiedzialności i do walki o przyszłość, która już teraz zależy od naszych decyzji i działań.