Londyńczycy

4-15 Grudnia 2012, Galeria Kordegarda, Warszawa
Autorzy: Ewa Winnicka, Chris Niedenthal
Kuratorzy: Dominique Roynette, Piotr Wójcik

Między 1939 a 1947 rokiem niemal 200 tysięcy Polaków, zranionych przez wojnę i wielką politykę, zaczęło żyć na obcej wyspie. Większość tubylców nie była tym zachwycona.

– Wylądowaliśmy na Marsie i żeby przeżyć, musieliśmy założyć tam Polskę – powiedział jeden z uchodźców. Jak się w niej żyło? Co się z nią stało? Kim są urodzone na obcej planecie dzieci? Kilkanaście historii z życia na Marsie pokazuje wystawa “Londyńczycy”.

Wystawę wzbogacą znalezione na londyńskim śmietniku przez młodego włoskiego artystę zdjęcia polskiej emigracji z lat 50-tych. Zdjęcia zrobione najprawdopodobniej w latach pięćdziesiątych XX wieku, bez dat, bez podpisów, ukazujące damy w strojach wieczorowych, urzędników w garniturach, panny młode, dzieci i księży.

O autorach:
Ewa Winnicka, reporterka, od 1999 roku związana z Polityką. Dwukrotna laureatka (2005 i 2008) nagrody Grand Press za teksty o tematyce społecznej.
Chris Niedenthal, dziecko polskich emigrantów, polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich.

Otwarcie wystawy połączone z promocją książki Ewy Winnickiej Londyńczycy, zdjęcia Chris Niedenthal (Wydawnictwo Czarne, Agora)