Debaty Na Rzecz Dialogu w DSH w Warszawie

W 2012 roku trzy razy spotkaliśmy się w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przybliżając kulturę Romów. Każde spotkanie składało się z warstwy wizualnej, muzycznej oraz debaty z udziałem zaproszonych gości – przedstawicieli społeczności romskiej oraz specjalistów z danej dziedziny.

Pierwsze odbyło się 26 lipca 2012 r.
Program spotkania:

  1. prezentacja multimedialna o pielgrzymce Romów do Saintes-Maries-de-la-Mer autorstwa Piotra Wójcika;
  2. rozmowa o pogromie mławskim. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: Jak Mława zapamiętała pogrom? Jak układają się stosunki między większością a mniejszością? Czy państwo i samorządy wiedzą, jak zapobiegać takim dramatom? W 1991 Rom spowodował w Mławie wypadek, w którym jedna osoba zmarła, druga została kaleką. Dwa dni później zdemolowano romskie domy. Niektórzy tamte zdarzenia nazywają „mławską nocą kryształową”;
  3. recital muzyczny w wykonaniu Józefa Mersteina Jochymczyka, czołowego barda muzyki romskiej z nurtu „Sinti Jazz”.

Drugi raz spotkaliśmy się 14 listopada 2012 r.
W programie:

  1. prezentacja multimedialna pt. „Kruszyna, Fatima, Zauma…” Piotra Wójcika o romskich kobietach;
  2. dyskusja o roli roli i pozycji romskich kobiet;
  3. spotkanie z gościem specjalnym prof. Lechem Mrozem.

Trzecie spotkanie miało charakter muzyczny i dotyczyło życia i twórczości Edwarda Dębickiego. Spotkaliśmy się 7 grudnia 2012 r. Oprócz rozmowy z naszym bohaterem, słuchaliśmy muzyki i obejrzeliśmy prezentację o Edwardzie Dębickim autorstwa Adama Kozaka i Piotra Wójcika.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Romów w Polsce, Dialog-Pheniben, Fundacja Opowiedz To – Picture This oraz Dom Spotkań z Historią.

Projekt zrealizowany w ramach działań Fundacji Opowiedz To – Picture This.