150 + 1 Katowice

13 Września 2017 – 5 Listopada 2017, Centrum Fotografii im. Braci Lumiere, Moskwa, Rosja
Autorzy: Piotr Wójcik, Tomasz Sinek, Monika Proba
Kurator: Dominique Roynette

Instytut Kultury Polskiej w Moskwie, Centrum Fotografii im. Braci Lumiere oraz Fundacja Picture Doc zaprezentowały multimedialną wystawę, która jest „portretem” Katowic, miasta które w 2015 roku obchodziło 150 lat istnienia.

Katowice są stolicą Górnego Śląska, przemysłowego centrum Europy w początkach XX wieku. Obecnie z 13 sąsiadującymi miastami, Katowice są największą metropolią w Polsce, którą zamieszkuje ponad 3 miliony osób. Jeszcze pod koniec XX wieku, obraz miasta zdominowany był przez przemysł ciężki, huty i kopalnie. Po przemianach demokratycznych i rynkowych 1989 roku Katowice zaczęły zmieniać swój charakter. Początek XXI wieku to przemiana miasta z centrum przemysłowego w kulturalne, naukowe i biznesowe.

Autor wykonał 150 portretów/wywiadów z mieszkańcami Katowic a zaproszeni przez niego artyści 15 fotografii pejzażu i wideo wybranych miejsc w Katowicach. Dobór bohaterów jest zaskakujący, odkrywający nowe przestrzenie idei i myśli o mieście i jego mieszkańcach. Konfrontacja pomiędzy przemysłową historią miasta a współczesnością opowiadaną przez rozmówców zaskakuje, intryguje.

Fotografie portretowe zostały wykonane w mieście, w miejscach bliskich bohaterom projektu. To oni wskazali autorowi gdzie chcą być sfotografowani. Portrety mają swój kontekst, przedstawiają człowieka w przestrzeni miejskiej ale również w intymnej, domowej. Fotografie charakteryzują się wizualną, stylistyczną jednością a zarazem są różnorodne pod względem treści. Zostały wykonane na czarno-białym negatywie. Ten klasyczny a zarazem szlachetny sposób zapisywania obrazu, odwoła się do przeszłości, „zbrudzi” swoją strukturą obrazu idealny wykreowany przez sprzedawców i media świat z którym na co dzień obcujemy.

lumiere.ru
Informacja prasowa
Christina Besstrashnova
press@lumiere.ru
+79163932099

[galleryview id=67]  2 Czerwca 2017 – 2 Lipca 2017, Prezydenckie Centrum Borysa Jelcyna, Jekaterynburg, Rosja
Autorzy: Piotr Wójcik, Tomasz Sinek, Monika Proba
Kurator: Dominique Roynette

Wystawa została zorganizowana przez Polski Instytut w Moskwie oraz Prezydenckie Centrum Borysa Jelcyna, ufundowane w 2009 roku w Jekaterynburgu. Centrum Borysa Jelcyna regularnie organizuje wystawy i konferencje poświęcone życiu i działalności Borysa Jelcyna jak również historii Rosji i świata w końcówce XX. wieku. W kompleksie znajduje się muzeum, sale wystawiennicze i konferencyjne oraz biblioteka. Centrum Borysa Jelcyna wspiera działania dotyczące edukacji, kultury, młodzieży, stosunków międzynarodowych oraz współpracy humanitarnej.

Zobacz też: http://www.yeltsincenter.ru/yeltsin-presidential-center

[galleryview id=66]  


21 Grudnia 2016 – 5 Marca 2017, Galeria Miasta Ogrodów, Katowice
Autorzy: Piotr Wójcik, Tomasz Sinek, Monika Proba
Kurator: Dominique Roynette

[galleryview id=59]  


Piotr Wójcik sfotografował i przeprowadził wywiady ze 150+1 mieszkańcami Katowic.

Zobacz też wybór 25 fotografii z wystawy.

Tomasz Sinek wykonał serię kolorowych fotografii pokazujących architekturę Katowic.

[galleryview id=60]  

Monika Proba zrealizowała impresję wideo pokazującą życie miasta.